Resimleri web Sitesi için optimize işlemleri

Web sitesi tasarım kursumuzun Resimleri web Sitesi için optimize işlemleri dersinde kursiyerlerimize Photoshop'ta Save for web ekranını tanıma, fotoğrafları JPEG olarak optimize etme, metadata bilgilerini ekleme, grafik çalışmalarını GIF olarak kaydetmek, GIF renkleri ile çalışmak ve transparan görseller için PNG formatını tanıma konuları anlatılmaktadır.

Resimlerin Sıkıştırılması

Resimlerin kalitesi genellikle baskı ve web olarak belirlenir. Bu kaliteye göre resimlerin boyutları küçültürek çok daha hızlı yüklenmesi sağlanabilir. Öyle ki, sıkıştırılan 10 resim sıkıştırılmamış 1 resime denk düşebilmektedir. Resimleri Photoshop gibi programlarla kalite düzeyi veya çözünürlük düzeyi küçültülerek, boyutları azaltılır ve web ortamında daha hızlı yüklenmesi sağlanır.

Resim Boyut Optimizasyonu

Sitelerde kullanılacak resimler genellikle orjinal boyutunda kullanılmazlar. 400×400 pixellik bir resim 100×100 pixellik bir alanda küçültülerek kullanılır. Ancak resimin gerçek kaynağı 400×400 pixellik bir resimdir. Dolayısıyla hangi boyutlarda kullanıldığı önemli olmadan orjinal çözünürlüğüne göre çağırılır. Dolayısıyla Kullanılması gereken yerde daha büyük bir boyutlu resim olmuş olur.

Resim Formatı

Jpg, png ve gif gibi resim formatları amaçlarına göre farklı yerlerde kullanılabilirler. Formatlar farklı sıkıştırma tekniklerine göre boyutları farklılıklar gösterir. Eğer web üzerinde kullanılacak bir resim ise, Kalite düzeyi 80  Jpeg tercih edilebilir.


İletişim Formu

Eğitimler sadece birebir ve özel ders şeklindedir. Ders Ücretleri için tıklayınız.

Güvenlik Kodu Değiştir
internetten özel ders
Uzaktan Eğitim

Online uzaktan eğitim sayesinden internetin bulunduğu her yerden özel ders imkanlarından yararlanabilirsiniz.